Menu Zamknij

W czym przechowywać klocki?

Przed odpowiedzią na to pytanie prędzej czy później staje każdy budowniczy.
Wraz z powiększaniem się kolekcji klocków coraz trudniej jest utrzymać porządek w klockach dlatego ważne jest znalezienie odpowiedniego dla nas systemu przechowywania i sortowania.
W dzisiejszym wpisie opiszemy kilka popularnych typów pudełek i szufladek do przechowywania klocków.

Szufladki systemu PX

Moduły szufladek systemu PX produkowane przez firmę Konger mają wymiar: szer. 235mm wys. 125mm głęb. 140mm
i różnią się liczbą szufladek (PX-2 – 2 szufladki, PX-4 – 4 szufladki, PX-6 – 6 szufladek i PX-12 – 12 szufladek).
Moduły można łączyć w pionie i poziomie a na tylnej ściance znajdują się wycięcia umożliwiające przykręcenie modułów do ściany. Szufladki wykonane są z dobrej jakości plastiku. Są jednak dosyć kruche i w przypadku upadku na podłogę zwykle pękają. Istnieje jednak możliwość dokupienia pojedynczych szufladek.
Obecnie moduły PX-6 i PX-12 posiadają taką samą obudowę dzięki czemu w dowolny sposób można zmieniać ustawienie szufladek w zależności od aktualnych potrzeb.
Dodatkowo najmniejsze szufladki PX-12 posiadają dwie prowadnice umożliwiające podział na 3 mniejsze części. Przegródki można dokupić w sklepach z szufladkami lub wwyciać z tektury (idealną grubość mają kartonowe przekładki z pudełek Tjena z Ikei).
Szufladki świetnie nadają się do przechowywania wszelkich małych klocków oraz mniejszych ilości większych klocków które warto mieć pod ręką.
Często spotykanym rozwiązaniem jest ustawienie kilku modułów szufladek nad biurkiem. Dzięki niewielkim rozmiarom pojedynczej szufladki i możliwości ich dodatkowego podziału można mieć zawsze w zasięgu ręki wiele różnych klocków które najczęściej używamy do budowy.

Wymiary szufladek są idealnie dopasowane do klocków. Głębokość szufladki to 16 studów, szerokość 6 lub 12 studów a wysokość to 4, 6 lub 13 studów
Dokładne wymiary szufladek:
PX-2: 108 x 118 x 140mm
PX-4: 108 x 58x 140mm
PX-6: 108 x 37 x 140mm
PX-12: 54 x 34 x 140mm

Jeden moduł kosztuje ok. 25zł. Szufladki można kupić na stronie producenta, allegro oraz w kilku pawilonach na bazarze Wolumen.

 

Szufladki Keeper / OKT

Do przechowywania większych elementów oraz większych ilości klocków świetnie nadają się szufladki Keeper (wcześniej były sprzedawane pod nazwą OKT). Można je również wykorzystać do przechowywania mniejszych klocków w woreczkach strunowych lub podzielić je na mniejsze części za pomocą przegródek.
Jeden moduł zawiera 3 szufladki wymiarach 16×6,5×24,5cm. Moduły można łączyć w pionie.
Ten model szufladek jest dostępny na rynku od wielu lat i w tym czasie obudowy i szufladki ulegały niewielkim zmianom ale wymiary pozostały takie same.
Teoretycznie wszystkie do siebie pasują, ale w praktyce są dwa główne rodzaje. Dodatkowo jeden rodzaj można jeszcze podzielić na dwa.
Główna różnica jest taka, że te najstarsze szufladki (mają wklęsłe boki i blokadę przed wysunięciem) mają trochę mniejszą obudowę do której nie mieszczą się nowsze szufladki. Nowsze szufladki do starego stelaża da się wsunąć tylko na siłę więc używanie takiego zestawu jest utrudnione. Dodatkowo te starsze szufladki są niższe i po prostu mniej się tam mieści.
„Nowsze” mają 2 podtypy – są prawie identyczne i ogólnie różnice są prawie niezauważalne. Ale są dużo wytrzymalsze i trzymają kształt nawet na dnie wysokiej kolumny. Warto też zaznaczyć, że „nowsze” i „starsze” to bardzo umowne pojęcia, bo w LeroyMerlin sprzedają np. teraz te „starsze”.

Obudowy występują w różnych kolorach, szufladki wykonane są z trwałego mleczno-przezroczystego plastiku. Szufladki pasują do regałów Billy 40 (dwa moduły obok siebie) oraz Besta 60 (trzy moduły obok siebie).

Wymiary modułu: 17,6 x 24,2 x 25 cm (szer./wys./głęb.)
Wymiary szufladki: 16 x 6,5 x 24,5 cm

Szufladki można kupić w marketach budowlanych. Czasami (zwykle w sierpniu) pojawiają się w Biedronkach. Jeden moduł kosztuje 25-30zł.

 

Pudła Samla

Rodzina pudeł Samla towarzyszy nam od niemal 20 lat. Wykonane z porządnego, mleczno-przeźroczystego plastiku polipropylenowego (PP). Dostępne są w szerokiej gamie wielkości (pojemności), zaczynając od 5l, kończąc na 130l.
Pojemniki są stackowalne, tzn. mogą stać jedno na drugim, wzajemnie się blokując. Są także ze sobą kompatybilne w ustawianiu, przy czym kompatybilność ta jest krokowa – np. pojemnik 45l będzie dobrze współgrał z ustawionymi na nim dwoma 11l/22/, ale już mniejsze 5l będą chybotliwe. Tu mała ciekawostka – pudło od EV3 też pięknie będzie współgrało. Puste pojemniki idealnie w siebie wchodzą, oszczędzając miejsce.
Szczelnie przylegające pokrywki zabezpieczą klocki przed kurzem. Są jednocześnie bardzo odporne – wieża z 8-10 pudeł to nie problem, dotychczas z użytkowanych ponad 200 różnej wielkości udało mi się połamać jedną pokrywkę, przy czym służy ona nadal. Do środka pudeł można przygotować przegródki (np. z dociętych płyt piankowych). Do większych pudeł IKEA oferowała pięciokomorowe przegródki, a obecnie są to tacki.
Pudła mają wygodne rączki, co jest nie bez znaczenia przy przenoszeniu cięższych zawartości.

W wykorzystaniu dla Lego pojemniki nadadzą się przede wszystkim jako magazyn, przy dużej ilości klocków. Albo w miejscach, gdzie cenione będzie zagospodarowanie małej ilości miejsca. Przy szybkim budowaniu na pewno ustępują szufladkom PX albo OKT, niemniej przy dużych ilościach klocków oraz dużych projektach sprawdzają się wyśmienicie.
Prześwitujący plastik daje możliwość łatwego sprawdzenia które elementy znajdują się w pudle, jest też dużo miejsca na zrobienie ewentualnych naklejek z opisami.
Do pudeł można dokupić także klipsy na pokrywki, które mogą się przydać jeśli zdecydujemy się transportować w nich swoje MOCe.

Pudła do zakupienia w IKEA (w sklepach i na stronie – https://www.ikea.com/pl/pl/cat/seria-samla-12553), ewentualnie na allegro u resellerów (za odpowiednim procentem więcej). Czasem trafiają się cenowe promocje z kartą Ikea Family.
Poza tym jeszcze jeden plus – są Made in Poland :).

 

Pudełka Tjena

Seria kartonowych pudełek dostępnych w sklepach Ikea.
Podobnie jak pudełka Samla nadają się głównie do przechowywania dużych ilości klocków.
Pudełka występują w kilku rozmiarach. Oferta dostępnych rozmiarów pudełek co kilka lat się zmienia ale są one zawsze tak dobrane aby dobrze pasowały do regałów Billy i Besta.

Cena: 10-30zł
https://www.ikea.com/pl/pl/search/?q=tjena

 

 

Oprócz dedykowanych rozwiązań warto rozejrzeć się po domu i wykorzystać pudełka które już mamy. Szczególnie na początku poszukiwania idealnego systemu przechowywania klocków przydają się takie znalezione w domowych zakamarkach pudełka, np. po butach czy po lodach.\

Autorzy: BHs, Kalais, Liwnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *